Toyota Avensis

Toyota Avensis je velké rodinné auto, vyráběné v anglickém Derbyshiru japonským výrobcem Toyota. Je následníkem modelu Carina E a je dostupný v různých karosářských modifikacích – jako čtyřdveřový sedan, pětidveřový liftback a také jako wagon. Vyráběna je také MPV verze – Toyota Avensis Verso.

První generace
Vyráběna v letech 1997 až 2003. Na konci roku 1997 byl představen nový vůz automobilky – Toyota Avensis. V nabídce byly čtyři motory – benzínové 1,6, 1,8 a 2,0 litru a 2,0 litrový turbodiesel a karosářské varianty sedan, liftback i wagon. Všechny modely se vyznačovaly vysokou kvalitou provedení výroby, značnou spolehlivostí, prostorným komfortním interiérem, vysokým standardem výbavy a hladkou jízdou.

Prvního faceliftu se Toyota Avensis dočkala v roce 2000.

Druhá generace
Druhá generace byla vyráběna v rozmezí let 2003 až 2008, opět ve všech verzích karoserie. Motory byly převzaty z první generace (benzínové 1,6, 1,8 a 2,0 litru a 2,0 litrový turbodiesel) a dále rozšířeny o nový 2,4 litrový čtyřválec. V nabídce dieslů se tedy objevují 2 litrový D-4D  o výkonu 85 kW a 2,2 litrové D-4D 110 kW a 130 kW. 

V roce 2003 Toyota Avensis, jako první japonské auto, obdržel všech 5 hvězdiček v hodnocení bezpečnosti Euro NCAP (celkem 34 bodů). V témže roce dosáhl i dalšího prvenství – jako první vůz na světě byl standardně vybaven koleními airbagy.

V červnu 2006 prošel dalším faceliftem. Vyznačoval se například umístěním přídavných blinkrů do zpětných zrcátek, novým audio systémem s podporou MP3 a WMA, novým předním nárazníkem, display palubního počítače s podporou navigace byl integrován do palubní desky.  

Zajímavostí bylo, že druhá generace byla první Toyota Avensis exportovaná do Japonska.

Třetí generace
Současná generace byla představena na pařížském autosalónu v roce 2008 a je vyráběna od roku 2009. Hlavními změnami jsou bi-xenonové přední světlomety, AFS (adaptivní světlomety) a sedm airbagů.